Stephen Hawking tudományos és személyes archívuma megnyílt a nagyközönség előtt. Az elismert elméleti fizikus, Stephen Hawking 2018. március 14-én hunyt el.
A Cambridge-i Egyetem könyvtára befejezte Stephen Hawking elméleti fizikus tudományos és személyes archívumának katalogizálását, és hozzáférhetővé tette azt a nagyközönség számára. A nyilvánosságra hozott dokumentumok között szerepel a családjával folytatott személyes levelezése is – jelentette pénteken a DPA hírügynökség – adta hírül a TASR. Hawking családja 2021-ben 113 doboznyi archív anyagot adományozott az országnak.
Az archívum több tízezer oldalnyi, a munkásságával kapcsolatos dokumentumot, fényképeket és olyan filmek és tévéműsorok forgatókönyveit tartalmazza, mint az X-akták és a Futurama, amelyekben szerepelt. Emellett pápákkal, elnökökkel és különböző személyekkel való találkozók emlékeit is tartalmazza.
Az archívumban megtalálható a fizikus 1986-os levele is, amelyet a szüleinek írt. Ezt egy kommunikációs rendszer segítségével diktálta, amelyet az abban az évben elvégzett légcsőműtétje után kapott.
„Ezt a levelet az új számítógépemen gépelem, amely beszélni is tud, de kicsit úgy hangzik, mint egy amerikai akcentussal beszélő dalek. Remekül lehet vele kommunikálni, de nem lehet továbbítani, mert túl nagy. Van azonban egy másik, amelyet talán a kerekesszékemhez lehet csatlakoztatni” – írta a levélben a fizikus. A dalekok a Doctor Who című sci-fi televíziós sorozatban szereplő robotokra hasonlító, kitalált idegen mutánsok faja. A sorozatban a gonosztevők szerepében jelennek meg.
Hawking családja azt szerette volna, ha a tudósok jövőbeli generációi szabadon hozzáférhetnek munkáihoz, ezért megállapodást kötöttek a Cambridge-i Egyetem könyvtárával, a Science Museums Group-mal és a brit kormánnyal, hogy ez lehetővé váljon. A megállapodás értelmében a Cambridge-i Egyetem által fizikailag őrzött dokumentumok több ezer oldalát tették nyilvánosan hozzáférhetővé. Több mint 1000 tárgy, köztük egy tudós kerekesszéke, egy beszédszintetizátor és személyes tárgyai a londoni Science Museumban vannak kiállítva.
Ha érdekesnek találta a cikkünket és további részletekre kíváncsi keresse a DetCom szakértőit a “Kapcsolat” linkre kattintva, vagy az elérhetőségeink bármelyikén.
Tisztelettel,
DetCom csapata